Proces - próba interpretacji - notatka szkolna - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kolejnym punktem, który może przemawiać za sensem totalitarnym dzieła jest to, że biura sądu znajdują się prawie wszędzie. Świadczy to o zdominowaniu miasta przez biurokrację oraz władzę, która chce dostać się wszędzie i wszystko ogarnąć swym działaniem. Taka władza chce mieć kontrolę nad całym człowiekiem, wszystkimi jego planami i poczynaniami. Wymiar sprawiedliwości jest bezduszny i traktuje człowieka jak przedmiot. Osoby skazane na śmierć nie mają możliwości obrony ani odwołania się od wyroku.

Wymienione cechy to tylko część cech klasycznego ustroju totalitarnego, który ogranicza wolność człowieka. Wobec osób nie chcących się mu podporządkować lub niezadowolonych z jego poczynań, stosowane są represje, np. tortury, absurdalne oskarżenia lub nawet kary śmierci. Obywatele zostają pozbawieni poczucia bezpieczeństwa nawet we własnych mieszkaniach. Są bezbronni wobec władzy, czują się osaczeni i zmanipulowani. W systemie totalitarnym człowiek jest pozbawiony godności, można powiedzieć, że „zjada go system”, który także pozbawia go tożsamości i indywidualizmu.

Wymiar religijny
Józef K., jako KAŻDY, jest skażony grzechem pierworodnym, za który czeka go kara, czyli śmierć. Człowiek oskarżony i skazany, choć że nie popełnił żadnego wykroczenia, podlega ustalonym prawom tajemniczej potęgi, a wyrok spada na niego niespodziewanie. Sąd i władza należą do Boga, a procesem jest trud ludzkiego życia.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń Procesu
2  Władza a jednostka w Procesie
3  Przyjaciele o KafceKomentarze
artykuł / utwór: Proces - próba interpretacji - notatka szkolna


  • jaki totalitaryzm? to jest najbardziej bezsensowna interpretacja, która sie wszedzie przewija. Przykro mi, ale uwielbiony przez wszystkich Kafka (nie wiem czemu..) nie był takim geniuszem i medium. Kiedy pisze swoją książkę jest rok 1917 i nie ma jeszcze żadnego totalitaryzmu w Europie i ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że tak straszny system może się narodzic. Dle uściślenia, bolszewicy doszli do władzy w 1917, Hitler w 1933, acha, no i Mussolini nam jeszcze zostaje (1922). Fajnie to wszystko pasuje do totalitaryzmu, ale mimo wszystko wątpliwa to sprawa...
    Kasia (medunia {at} poczta.onet.pl)

  • Z calym szacunkiem, ale Wasza proba interpretacji nie do konca chyba sie udala... co prawda tworczosc kafki nawiazuje do systemu oraz religii, jednak glownym tematem do ktorego odnosi sie i dla ktorego pisal kafka jest ojciec, jego rodzina. Swiaczy o tym chociazby list napisany przez kafke do ojca, w ktorym jednoznacznie stwierdza ze pisal wlasnie do niego:"Moje pisanie dotyczyło Ciebie, żaliłem się w nim przecież tylko, bo nie mogłem się wyżalić na Twojej piersi."
    pff (zabka12 {at} buziaczek.pl)

  • dla mnie bomba :)
    kejti ()


Tagi:
Uniwersalizm Procesu - Kafka Proces -