Franz Kafka - życiorys -notatka szkolna
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze jako pierwsze dziecko i jedyny syn kupca Hermanna Kafki i Julii, z domu Lwy. Po ukończeniu szkoły powszechnej i Staromiejskiego Gimnazjum Niemieckiego w Pradze Kafka studiował prawo i filologię germańską. Z tego okresu pochodzą pierwsze, zniszczone później próby literackie. W 1906 roku pisarz ukończył studia i otrzymał tytuł doktora praw, po czym rozpoczął praktykę sądową i pracę agenta w firmie ubezpieczeniowej „Asicurazioni Generali”. Zadebiutował w piśmie „Hyperion” ośmioma miniaturami pod wspólnym tytułem Rozważanie (styczeń, luty 1908). W marcu 1910 zaczął pisać Dziennik, w którym zapiski kontynuował do 12 czerwca 1923 roku. Pierwsze prace nad powieścią Ameryka podjął w 1912 roku. W tym roku też studiował judaistykę oraz w ciągu jednej nocy napisał opowiadanie Wyrok dedykowane swojej narzeczonej, Felicji Bauer. Utwór został wydany w następnym roku w roczniku Arkadia.

Latem 1917 roku Kafka przeżył pierwszy gwałtowny krwotok płucny. Lekarze stwierdzili u niego gruźlicę. Odtąd coraz więcej czasu spędzał w sanatoriach i uzdrowiskach. Jednocześnie dużo pracował. W 1919 roku wydał Kolonię karną i opowiadania Lekarz wiejski. Zerwał zaręczyny z Felicją Bauer (1917) i z następną narzeczoną. Ze względu na coraz gorszy stan zdrowia złożył wymówienie i przestał pracować. Zmarł 3 czerwca 1924 roku w sanatorium w Kierling.

W utworach Kafki czytelnik napotyka nierzeczywisty świat, oderwany od miejsc, miast i krajów. Konsekwentnie unika wszelkich fikcyjnych i prawdziwych nazw. Pełne wieloznacznych obrazów anonimowe miasta są obrazem miasta, w którym żył. Natomiast wyobcowanie jego bohaterów jest reminiscencją poczucia alienacji, które było niezwykle bolesne dla Kafki. Należy tu odwołać się do realiów życia pisarza. Rodzinne miasto Kafki – Praga, była wówczas zlepkiem narodowości i kultur – niemiecki język i uniwersytet, austriacka władza, wpływy węgierskie, ale język i świadomość narodowa – czeskie. W dzielnicy żydowskiej pielęgnowano tradycje, broniono przesyconej legendami atmosfery. Rodzina Franza Kafki nie należała do faktycznie ortodoksyjnych. Od pisarza – jako pierworodnego jedynego syna (Kafka miał trzy młodsze siostry) oczekiwano przejęcia funkcji głowy rodziny i familijnego interesu. Otrzymał więc gruntowne wykształcenie i podjął pracę urzędnika ubezpieczeniowego.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Absurd w powieści
2  Proces jako uniwersalna i ponadczasowa parabola
3  Proces - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Franz Kafka - życiorys -notatka szkolna


  • Kafaka jest geniuszem i nie trzeba być alfą i omegą żeby o tym wiedzieć. On przewidział wiele rzeczy zanim się wydażyły jedynie na podstawie opserwacji świata i doskonałej znajomości emocji i cech harakteru przeciętnego człowieka. chcę między innemi o tym pisać w swojej pracy maturalnej a Wasza biogrfia bardzo pomaga mi w wykazaniu wszystkich związków między jego życim, a "Procesem", "Zamkiem" i resztą jego dzieł.
    LILAVATI (asiad7 {at} interia.pl)

  • Jestem dopiero po lekturze 2 utworów F.Kafki. Muszę przyznać,że akurat przeczytany "List do ojca" wywarł na mnie spore wrażenie. Byłam przekonana, że próba uporania się z uczuciami i emocjami dotyczy właśnie ojca autora. I chyba się nie mylę.
    Ela eL (elipinska {at} wp.pl)

  • genialne.dziękuję bardzo.jrśli autorem streszczenia jest kobitka to chcę się umówić na randkę i podziękować za zaoszczędzenie czasu a jeśli jest to facet to postawić browarka.jeszcze raz dzięki
    on18 ()


Tagi:
Franz Kafka -