Proces - próba interpretacji - notatka szkolna - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sens dosłowny
Proces można interpretować jako powieść o zniewoleniu człowieka przez panujące prawo. Los bohatera zależy od siatki urzędników, „wszystko przecież należy do sądu”. Sąd stanowi całe społeczeństwo, cały świat. To właśnie władza i urzędy decydują o życiu i losach człowieka.

Taki świat jest zbiurokratyzowany, zaś jednostka jest pozbawiona cech ludzkich. Jest jedynie kukiełką kierowana przez władzę, pozbawioną własnej woli. Kafka ostrzega nas przed biurokratyzacją, każe w każdej sytuacji zachować ludzką godność i indywidualizm. Wszystkie instytucje i urzędy, przedstawione w jego powieści, to bezduszne machiny pochłaniające pracowników i petentów. W takim świecie człowiek się gubi, jest niepewny swojego losu i skazany na przegraną.

Sens egzystencjalny
Według tej interpretacji Proces jest powieścią o człowieku zagubionym we własnym życiu. Rodzimy się, skazani na życie i śmierć bez żadnych wyjaśnień. Jesteśmy podporządkowani odgórnie ustalonym prawom. Wyrok, jakim jest śmierć, spada na nas bez zapowiedzi, nie wiadomo dlaczego, kiedy i w jaki sposób. W takim ujęciu sąd, czyli władza, której podlega człowiek, to Bóg, zaś proces to trud życia, wyrok natomiast to śmierć człowieka. Powieść ta zatem opowiada o niewiadomej ludzkiego istnienia, o osamotnieniu człowieka wobec realnego świata i wobec Boga.

Człowiek jest w sytuacji absurdalnej, a ten absurd jest synonimem czegoś irracjonalnego, co nie da się logicznie wytłumaczyć. W każdym człowieku funkcjonują normy, a to, co spotkało K., wykraczało poza jego normy. Nikt nie jest do końca wolny – jesteśmy zależni od kogoś lub od czegoś, zaś światem rządzą prawa, często niezrozumiałe i nielogiczne.

Sens totalitarny
Według części badaczy twórczości Kafki, w Procesie da się również odkryć interpretację totalitarną. Józef K. napotyka funkcjonariuszy niższego szczebla, którzy aresztując go nie są w stanie wyjaśnić mu, o co jest oskarżony, gdyż - jak sami mówią - nie leży to w ich kompetencjach. Od tego są wyżsi urzędnicy, do których dotarcie jest niemożliwe. Model ten jest znany w każdym państwie totalitarnym, gdzie władza najwyższego szczebla kontroluje całość poczynań szczebla niższego. Urzędnicy, którzy tworzą lokalne partyjne komórki (w przypadku powieści – komórki sądowe), nie muszą znać poczynań ani planów swych zwierzchników.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Problematyka i interpretacje Procesu
2  Franz Kafka - życiorys -notatka szkolna
3  Władza a jednostka w ProcesieKomentarze
artykuł / utwór: Proces - próba interpretacji - notatka szkolna


  • jaki totalitaryzm? to jest najbardziej bezsensowna interpretacja, która sie wszedzie przewija. Przykro mi, ale uwielbiony przez wszystkich Kafka (nie wiem czemu..) nie był takim geniuszem i medium. Kiedy pisze swoją książkę jest rok 1917 i nie ma jeszcze żadnego totalitaryzmu w Europie i ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że tak straszny system może się narodzic. Dle uściślenia, bolszewicy doszli do władzy w 1917, Hitler w 1933, acha, no i Mussolini nam jeszcze zostaje (1922). Fajnie to wszystko pasuje do totalitaryzmu, ale mimo wszystko wątpliwa to sprawa...
    Kasia (medunia {at} poczta.onet.pl)

  • Z calym szacunkiem, ale Wasza proba interpretacji nie do konca chyba sie udala... co prawda tworczosc kafki nawiazuje do systemu oraz religii, jednak glownym tematem do ktorego odnosi sie i dla ktorego pisal kafka jest ojciec, jego rodzina. Swiaczy o tym chociazby list napisany przez kafke do ojca, w ktorym jednoznacznie stwierdza ze pisal wlasnie do niego:"Moje pisanie dotyczyło Ciebie, żaliłem się w nim przecież tylko, bo nie mogłem się wyżalić na Twojej piersi."
    pff (zabka12 {at} buziaczek.pl)

  • dla mnie bomba :)
    kejti ()


Tagi:
Uniwersalizm Procesu - Kafka Proces -