Proces - próba interpretacji - notatka szkolna
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sens dosłowny
Proces można interpretować jako powieść o zniewoleniu człowieka przez panujące prawo. Los bohatera zależy od siatki urzędników, „wszystko przecież należy do sądu”. Sąd stanowi całe społeczeństwo, cały świat. To właśnie władza i urzędy decydują o życiu i losach człowieka.

Taki świat jest zbiurokratyzowany, zaś jednostka jest pozbawiona cech ludzkich. Jest jedynie kukiełką kierowana przez władzę, pozbawioną własnej woli. Kafka ostrzega nas przed biurokratyzacją, każe w każdej sytuacji zachować ludzką godność i indywidualizm. Wszystkie instytucje i urzędy, przedstawione w jego powieści, to bezduszne machiny pochłaniające pracowników i petentów. W takim świecie człowiek się gubi, jest niepewny swojego losu i skazany na przegraną.

Sens egzystencjalny
Według tej interpretacji Proces jest powieścią o człowieku zagubionym we własnym życiu. Rodzimy się, skazani na życie i śmierć bez żadnych wyjaśnień. Jesteśmy podporządkowani odgórnie ustalonym prawom. Wyrok, jakim jest śmierć, spada na nas bez zapowiedzi, nie wiadomo dlaczego, kiedy i w jaki sposób. W takim ujęciu sąd, czyli władza, której podlega człowiek, to Bóg, zaś proces to trud życia, wyrok natomiast to śmierć człowieka. Powieść ta zatem opowiada o niewiadomej ludzkiego istnienia, o osamotnieniu człowieka wobec realnego świata i wobec Boga.

Człowiek jest w sytuacji absurdalnej, a ten absurd jest synonimem czegoś irracjonalnego, co nie da się logicznie wytłumaczyć. W każdym człowieku funkcjonują normy, a to, co spotkało K., wykraczało poza jego normy. Nikt nie jest do końca wolny – jesteśmy zależni od kogoś lub od czegoś, zaś światem rządzą prawa, często niezrozumiałe i nielogiczne.

Sens totalitarny
Według części badaczy twórczości Kafki, w Procesie da się również odkryć interpretację totalitarną. Józef K. napotyka funkcjonariuszy niższego szczebla, którzy aresztując go nie są w stanie wyjaśnić mu, o co jest oskarżony, gdyż - jak sami mówią - nie leży to w ich kompetencjach. Od tego są wyżsi urzędnicy, do których dotarcie jest niemożliwe. Model ten jest znany w każdym państwie totalitarnym, gdzie władza najwyższego szczebla kontroluje całość poczynań szczebla niższego. Urzędnicy, którzy tworzą lokalne partyjne komórki (w przypadku powieści – komórki sądowe), nie muszą znać poczynań ani planów swych zwierzchników.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przyjaciele o Kafce
2  Kim jest Józef K.?
3  Czas i miejsce akcji Procesu KafkiKomentarze
artykuł / utwór: Proces - próba interpretacji - notatka szkolna


 • 'Proces' to bardzo trudne do interpretacji dzieło, ma dla mnie wiele niezrozumiałych scen i symboli. Np. co oznacza scena gwałtu na odźwiernej podczas monologu Józefa, defekt między palcami kochanki, pojawienie się postaci pani Brustner tuż przed śmiercią bohatera? Dlaczego akurat jej ?
  Karna ()

 • "Manifest komunistyczny powstał w 1848 roku, więc miał już grubo ponad pół wieku!" Tak, ale początkowo komunizm miał: Po pierwsze wybuchnąć w najbogatszym państwie, a po drugie miała powstać jedna, jedyna, równa klasa społeczna jak w przypadku wspólnoty pierwotnej. Nie było więc mowy o "totalitaryzmie" gdyż nie uwzględniono czynnika ludzkiego.
  Breee (mater23 {at} wp.pl)

 • "Kafka zaczął pracę nad powieścią już w 1914, więc nawet o widmie komunizmu nie mogło być mowy." - Manifest komunistyczny powstał w 1848 roku, więc miał już grubo ponad pół wieku!
  Elek ()

 • co do totalitaryzmu.. zauwazcie zgodności tej interpretacji. To ze autor nie znał totalitaryzmu jako tako nie znaczy ze jego przejawy nie byly juz widoczne. Czytając ksiązke faktycznie odnosi sie wraznie ze wldza przedstwiona w utworze jest totalitarną. Moze wiec ona miec przez to swoje ponadczasowe znacznie. Ja bym jeszcze poruszyla temat wolnosci pana k. Pomimo ze zostal arsztowany pozostal na wolnosci przecie.. Byl jednak przesladwany w pewnym sensie przez wladze mozna zauwazyc to w roznych postaciach ktore spotykal przed domem m.in. Byla wiec to forma inwigilacji. Ja bym nie krytykowala takiego odbioru i interpretacji lektury gdyz sama tą tak odebralam. To ze autor nie znal jeszcze takiego systemu to nie znavczy ze go nie bylo, mogłbyc jeszcze nie wszechobecny lub autor mogl tak poprostu odbierac rzeczywistosc. Z drugiej jednak strony moze byc to jedynie kpina z systemu wladzy tym sammym wiec wyolbrymianie jej systemu rzadow ktore my jako (ze znamy system totalitarny) odebralismy wlasnie jako ten ustroj.
  ania.p ()

 • Totalitaryzm nie jest wymysłem Hitlera czy Stalina. To jest sposób rządzenia stary jak świat i trzeba było być ślepym, żeby w tamtych czasach nie przeczuwać takiego obrotu spraw. Niewątpliwie nurty takie jak egzystencjalizm i katastrofizm miały wpływ na twórczość Kafki.
  Ola ()

 • błagaaaamm...to ze kafka pisał o tym w roku 1914 nie ma znaczenia; po pierwsze totalitaryzm po I wojnie nie byl nowym tworem, po drugie bardzo często powieść ma o wiele więcej interpretacji niż przewidywal sam autor... poczytajcie o chlopach albo o szymborskiej...hm
  dh ()

 • nie przesadzacie?? Owszem, może i autor interpretacji nie wejrzał na fakty historyczne, ale przecież interpretacja jest dowolna każdemu. Nie można, np. wiersza wytłumaczyć w jeden sposób, autor tej interpretacji widzi ustrój totalitarny bądź biurokrację. Istnieją utwory, które są ponadczasowymi... Moim zdaniem 'PROCES' jest powieścią o osobowości człowieka, przecież w jaki absurdalny sposób zachowuje się główny bohater: obraża sąd, całuje kobietę która jest mu obca(pannę Burstner), w domu adwokata pozwala pielęgniarce się traktować w taki obcesowy sposób, obrażając tymże dyrektora kancelarii oraz przychylnemu jego sprawie adwokatowi... pozdrawiam...
  Sonia ()

 • Codo interpretacji to chba najtrafniejszą byłaby interpretacja w wymiarze religijnym, jako próba pokazania ładu Bożego poprzez negację spowodowaną ograniczonością ludzkiej percepcji i możliwości poznawczych. Tezę tą sformółował zadje się Bruno Schulc. co do interpretacji "dosłownej" wydaje mi się ona spłycona jakoże Proces będący niecaprzeczalnie powieścią parabboliczną nie dotya w sposób permanentny spraw powierzchownych widocznych na pierwszy rzut oka. Co to totalitaryzmu rzeczywiście teza dość naciągana co ukazali już moi przedmówcy
  Mateusz (piwosh18 {at} wp.pl)

 • kasia: jednak kafka był wybitny. z resztą się zgodzę, Kafka zaczął pracę nad powieścią już w 1914, więc nawet o widmie komunizmu nie mogło być mowy. inspiracją były zerwane zaręczyny (proces Kafki) oraz egzystancjalna filozofia Kierkegaarda. Wystarczy poczytać "Dzienniki" Kafki. To nie jest satyra na zbiurokratyzowane państwo czy też totalitarny twór, choć, głównie ze względu na pochodzenie, wielu interpretujących idzie właśnie tą drogą
  solv ()


Tagi:
Uniwersalizm Procesu - Kafka Proces -