Franz Kafka - życiorys -notatka szkolna - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pisarz żył w poczuciu niespełnienia, niezadowolenia i rozdarcia między swoimi marzeniami a oczekiwaniami rodziny – przede wszystkim ojca. Można tu mówić nawet o kompleksie wobec ojca. Dodatkowym powodem frustracji pisarza było jego żydowskie pochodzenie. Tak naprawdę nie czuł się ani Żydem, ani Niemcem, ani Czechem, mimo że żył pod wpływem tych trzech kultur. Podobnie było z językiem. Posługiwał się i czeskim, i jidysz, i niemieckim, ale żaden z nich nie był mu bliski.

Analizując dzieła Kafki można dojść do zaskakującego wniosku, że wyzwoleniem ze wszystkich kompleksów i zahamowań stała się choroba. W miarę pogarszania się stanu zdrowia pisarz czuł zbliżający się koniec życia. Dzięki zaleceniom lekarskim mógł wreszcie zrezygnować ze znienawidzonej pracy urzędniczej i zająć się pisarstwem. Coraz rzadziej przebywał w domu, bowiem dużo czasu spędzał w uzdrowiskach i szpitalach.

Ogólnie uznaje się, że na życie i twórczość Kafki decydujący wpływ wywarły cztery kompleksy:
  • żydowskie pochodzenie
  • autorytarny ojciec
  • nielubiany zawód
  • choroba (gruźlica)
Twórczość Kafki ma przełomowe znaczenie dla rozwoju współczesnej prozy. Można ją określić mianem awangardowej, czyli nowoczesnej, gdyż zrywa z tradycyjnym modelem prozy – odchodzi od realizmu. Tworzy on niepokojącą wizję świata, w którym człowiek jest podporządkowany niezrozumiałym dla niego mechanizmom. Chcąc je zrozumieć, przegrywa jako osamotniony i słaby. Sytuacja jednostki obrazuje tworzony przez Kafkę nastrój grozy, który przypomina senny koszmar.

Inne ważne dzieła Kafki
  • Zamek
  • Ameryka
  • opowiadania (Wyrok, Kolonia karna, Przemiana, Dociekania psa, Głodomór, Lekarz wiejski)


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Proces - streszczenie szczegółowe
2  Wielcy o Kafce i Procesie
3  Władza a jednostka w ProcesieKomentarze: Franz Kafka - życiorys -notatka szkolna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-04 20:29:51

Kafaka jest geniuszem i nie trzeba być alfą i omegą żeby o tym wiedzieć. On przewidział wiele rzeczy zanim się wydażyły jedynie na podstawie opserwacji świata i doskonałej znajomości emocji i cech harakteru przeciętnego człowieka. chcę między innemi o tym pisać w swojej pracy maturalnej a Wasza biogrfia bardzo pomaga mi w wykazaniu wszystkich związków między jego życim, a "Procesem", "Zamkiem" i resztą jego dzieł.


2018-09-27 21:08:35

Jestem dopiero po lekturze 2 utworów F.Kafki. Muszę przyznać,że akurat przeczytany "List do ojca" wywarł na mnie spore wrażenie. Byłam przekonana, że próba uporania się z uczuciami i emocjami dotyczy właśnie ojca autora. I chyba się nie mylę.


2018-09-19 16:09:31

genialne.dziękuję bardzo.jrśli autorem streszczenia jest kobitka to chcę się umówić na randkę i podziękować za zaoszczędzenie czasu a jeśli jest to facet to postawić browarka.jeszcze raz dzięki
Streszczenia książek
Tagi:
Franz Kafka -