Kim jest Józef K.? - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Główny bohater Procesu, Józef K., jest postacią niezindywidualizowaną, tzn. nie posiada żadnych cech, które by go wyróżniały spośród innych ludzi. Jest człowiekiem przeciętnym, typowym. Czytelnik wie o nim bardzo niewiele, ale niewiedza ta jest przez autora zamierzona. O Józefie K. wiemy na pewno tylko tyle, że ma trzydzieści lat i pracuje w banku. Autor wskazuje nam też, iż Józef ma ściśle określone nawyki: czasem odwiedza piwiarnię z kolegami, zaś raz w tygodniu kochankę Elzę. Wygląd Józefa K., poza bardzo ogólnymi informacjami, pozostaje do końca powieści nieznany. Jest to bohater niezależny, z nikim nie jest blisko związany, jest samotny. Dopiero absurdalny proces wytrąca go z normalnego trybu życia, zmuszając do działania.

Życie wewnętrzne bohatera również nie jest ukazywane – Proces nie jest powieścią psychologiczną. Autor podaje imię bohatera, ale nie ujawnia jego nazwiska, zastępując je inicjałem – pierwszą literą. Służy to ukazaniu bohatera jako tzw. everymana, czyli „człowieka każdego”, niczym nie wyróżniającego się od innych. Redukcja nazwiska w świetle tytułu utworu może także kojarzyć się z tekstami prasowych relacji z procesów sądowych – zawsze podawane jest tylko imię i pierwsza litera nazwiska oskarżonego. Główny bohater zostaje poddany bezsensownej, niezrozumiałej dla niego inwigilacji. Chociaż nie popełnił żadnego przestępstwa, został postawiony przed sądem, a jego proces był absurdalnym widowiskiem, gdyż Józef K. nie miał żadnej możliwości obrony.

Podsumowując możemy więc stwierdzić, iż Józef K. był solidnym, cenionym przez dyrektora pracownikiem. Prowadził ustabilizowane życie, którego porządek został zburzony dopiero w momencie aresztowania.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Proces - streszczenie
2  Władza a jednostka w Procesie
3  Absurd w powieściKomentarze: Kim jest Józef K.?

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-05-02 15:00:03

AleksandraN - cóż za wierutna bzdura! Jakie porte-parole? Super-fajnie, że znasz takie słowa, dodaj jeszcze alter ego notabene i wszyscy będą zachwyceni wyszukanym słownictwem. Otóż nie, nie można mówić, o tym, że Kafka przekazuje jakieś swoje teorie. Proces jest zbyt niejednoznaczny w interpretacji, dodatkowo autor prowadzi tekst w ten sposób aby nie narzucać nic czytelnikowi, chce zmusić go do WŁASNYCH przemyśleń. amen.


2011-02-20 14:36:42

Józef K. to również porte parole (dosłownie: niosący słowa), słowa pisarza pisarza. Dlatego też bohatera "Procesu' możemy utożsamiać z Franzem Kafką.


2009-01-18 16:35:51

a ja bym powiedziala ze on wcale nie jest taki neutralny. Józef K. to według mnie karierowicz - tylko praca była dla niego ważna, miał przedmiotowe podejscie do kobiet poza tym Józef K ma po prostu nudne życie urzędnika. Jego stanowisko buduje w nim wywyższanie sie nad innych ludzi, kiedy zaczyna się proces on jest pewny swojej niewinności, bo przecież jest na wysokim stanowisku, więc to wszystko absurd. Ludzi w banku nawe nie znał, co znaczy, że osoby zajmujące niższe stanowiska były prtzez niego niezauważalne, nieważne. Józef K nie ma czasu dla rodziny. Wuja w myślach krytykuje, taki sam stosunek ma do kuzynki, która kiedy przyjechała na rozmowę nie doczekała się spotkania z Józefem, ponieważ miał 'tyle' spraw. K. oszukuje także sam siebie, sam przed sobą usprawiedliwia się.
Streszczenia książek
Tagi:
Józef K. - charakterystyka - Kafka Proces -