Proces - próba interpretacji - notatka szkolna - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kolejnym punktem, który może przemawiać za sensem totalitarnym dzieła jest to, że biura sądu znajdują się prawie wszędzie. Świadczy to o zdominowaniu miasta przez biurokrację oraz władzę, która chce dostać się wszędzie i wszystko ogarnąć swym działaniem. Taka władza chce mieć kontrolę nad całym człowiekiem, wszystkimi jego planami i poczynaniami. Wymiar sprawiedliwości jest bezduszny i traktuje człowieka jak przedmiot. Osoby skazane na śmierć nie mają możliwości obrony ani odwołania się od wyroku.

Wymienione cechy to tylko część cech klasycznego ustroju totalitarnego, który ogranicza wolność człowieka. Wobec osób nie chcących się mu podporządkować lub niezadowolonych z jego poczynań, stosowane są represje, np. tortury, absurdalne oskarżenia lub nawet kary śmierci. Obywatele zostają pozbawieni poczucia bezpieczeństwa nawet we własnych mieszkaniach. Są bezbronni wobec władzy, czują się osaczeni i zmanipulowani. W systemie totalitarnym człowiek jest pozbawiony godności, można powiedzieć, że „zjada go system”, który także pozbawia go tożsamości i indywidualizmu.

Wymiar religijny
Józef K., jako KAŻDY, jest skażony grzechem pierworodnym, za który czeka go kara, czyli śmierć. Człowiek oskarżony i skazany, choć że nie popełnił żadnego wykroczenia, podlega ustalonym prawom tajemniczej potęgi, a wyrok spada na niego niespodziewanie. Sąd i władza należą do Boga, a procesem jest trud ludzkiego życia.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Proces - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji Procesu Kafki
3  Franz Kafka - życiorys -notatka szkolnaKomentarze: Proces - próba interpretacji - notatka szkolna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-19 19:14:31

nie przesadzacie?? Owszem, może i autor interpretacji nie wejrzał na fakty historyczne, ale przecież interpretacja jest dowolna każdemu. Nie można, np. wiersza wytłumaczyć w jeden sposób, autor tej interpretacji widzi ustrój totalitarny bądź biurokrację. Istnieją utwory, które są ponadczasowymi... Moim zdaniem 'PROCES' jest powieścią o osobowości człowieka, przecież w jaki absurdalny sposób zachowuje się główny bohater: obraża sąd, całuje kobietę która jest mu obca(pannę Burstner), w domu adwokata pozwala pielęgniarce się traktować w taki obcesowy sposób, obrażając tymże dyrektora kancelarii oraz przychylnemu jego sprawie adwokatowi... pozdrawiam...


2018-10-18 16:50:51

Codo interpretacji to chba najtrafniejszą byłaby interpretacja w wymiarze religijnym, jako próba pokazania ładu Bożego poprzez negację spowodowaną ograniczonością ludzkiej percepcji i możliwości poznawczych. Tezę tą sformółował zadje się Bruno Schulc. co do interpretacji "dosłownej" wydaje mi się ona spłycona jakoże Proces będący niecaprzeczalnie powieścią parabboliczną nie dotya w sposób permanentny spraw powierzchownych widocznych na pierwszy rzut oka. Co to totalitaryzmu rzeczywiście teza dość naciągana co ukazali już moi przedmówcy


2018-10-09 15:05:50

kasia: jednak kafka był wybitny. z resztą się zgodzę, Kafka zaczął pracę nad powieścią już w 1914, więc nawet o widmie komunizmu nie mogło być mowy. inspiracją były zerwane zaręczyny (proces Kafki) oraz egzystancjalna filozofia Kierkegaarda. Wystarczy poczytać "Dzienniki" Kafki. To nie jest satyra na zbiurokratyzowane państwo czy też totalitarny twór, choć, głównie ze względu na pochodzenie, wielu interpretujących idzie właśnie tą drogą


2018-10-05 15:04:36

Z calym szacunkiem, ale Wasza proba interpretacji nie do konca chyba sie udala... co prawda tworczosc kafki nawiazuje do systemu oraz religii, jednak glownym tematem do ktorego odnosi sie i dla ktorego pisal kafka jest ojciec, jego rodzina. Swiaczy o tym chociazby list napisany przez kafke do ojca, w ktorym jednoznacznie stwierdza ze pisal wlasnie do niego:"Moje pisanie dotyczyło Ciebie, żaliłem się w nim przecież tylko, bo nie mogłem się wyżalić na Twojej piersi."


2018-10-01 21:06:07

co do totalitaryzmu.. zauwazcie zgodności tej interpretacji. To ze autor nie znał totalitaryzmu jako tako nie znaczy ze jego przejawy nie byly juz widoczne. Czytając ksiązke faktycznie odnosi sie wraznie ze wldza przedstwiona w utworze jest totalitarną. Moze wiec ona miec przez to swoje ponadczasowe znacznie. Ja bym jeszcze poruszyla temat wolnosci pana k. Pomimo ze zostal arsztowany pozostal na wolnosci przecie.. Byl jednak przesladwany w pewnym sensie przez wladze mozna zauwazyc to w roznych postaciach ktore spotykal przed domem m.in. Byla wiec to forma inwigilacji. Ja bym nie krytykowala takiego odbioru i interpretacji lektury gdyz sama tą tak odebralam. To ze autor nie znal jeszcze takiego systemu to nie znavczy ze go nie bylo, mogłbyc jeszcze nie wszechobecny lub autor mogl tak poprostu odbierac rzeczywistosc. Z drugiej jednak strony moze byc to jedynie kpina z systemu wladzy tym sammym wiec wyolbrymianie jej systemu rzadow ktore my jako (ze znamy system totalitarny) odebralismy wlasnie jako ten ustroj.
Streszczenia książek
Tagi:
Uniwersalizm Procesu - Kafka Proces -