Ekranizacje Procesu
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwszym reżyserem, który zdecydował się przenieść dzieło Kafki na wielki ekran był jeden z najwybitniejszych ludzi kina – Orson Welles. Napisał on również scenariusz, a nawet zagrał niewielką rolę w filmie. Światowa premiera obrazu odbyła się 21 grudnia 1962 roku. Główną rolę Welles powierzył Anthonemu Perkinsowi, natomiast w postaci panny Bürnstner i Leni wcieliły się piękne Jeanne Moreau oraz Romy Schneider. Wybitny reżyser uważał ten film za swoje największe dzieło, lecz tego poglądu nie podzielała Akademia Filmowa. Twórca Obywatela Kane’a nie otrzymał za Proces żadnej nagrody.

Na uwagę zasługują drobne zamiany, których dokonał Welles względem oryginału. W filmie Józef K. nie ginie od ciosu nożem w serce, ale w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego. Reżyser tłumaczył to tym, iż nie chciał pokazać zabójstwa Żyda po holokauście.

Film nakręcony był niezwykle niskim kosztem. Sceny biurowe zostały nakręcone w paryskiej stacji kolejowej Gare d'Orsay. Wellesowi bardziej niż na odwzorowaniu wydarzeń opisanych w Procesie zależało na uchwyceniu esencji Kafki i jego twórczości.

13 maja 1993 ukazał się remake Procesu. Film został wyreżyserowany przez Davida Jonesa, a głównej roli zagrał w nim Kyle MacLachlan. Na uwagę zasługuje również postać kapelana więziennego, w którego wcielił się sir Anthony Hopkins. W przeciwieństwie od poprzedniej, ta wersja Procesu została nakręcona w całości w Pradze.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń Procesu
2  Franz Kafka - życiorys -notatka szkolna
3  Tragizm Józefa K.Komentarze
artykuł / utwór: Ekranizacje Procesu
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: