Proces - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział IV – Przyjaciółka panny Burstner
K. kilkakrotnie próbował skontaktować się z panną Burstner. Wysłał do niej nawet dwa listy – na adres domowy i do biura, jednak na żaden z nich nie otrzymał odpowiedzi. Stenotypistka wciąż go ignorowała. W niedzielę rano zauważył, że panna Montag, która wynajmowała pokój u pani Grubach, przeprowadzała się do panny Burstner. Gdy tylko gospodyni przyniosła mu śniadanie, zapytał ją o przyczynę przeprowadzki nauczycielki francuskiego. Nie otrzymał jednak zadowalającej go odpowiedzi. Ucieszyło to jednak panią Grubach, gdyż świadczyło o tym, iż Józef nie żywi do niej urazy.


K. był zdenerwowany odgłosami towarzyszącymi przeprowadzce panny Mantag. Służąca przekazała mu wiadomość od nauczycielki, iż pragnie się z nim spotkać i że czeka na niego w jadalni. Gdy Józef zjawił się w jadalni, oznajmiła mu w imieniu panny Burstner, iż nie życzy sobie z nim żadnych rozmów. Uważała je bowiem za zbyteczne. W tym czasie do jadalni wszedł kapitan Lanz, który serdecznie przywitał się z panną Montag. K. opuścił jadalnię z myślą, aby mimo to odwiedzić sąsiadkę. Gdy na jego pukanie do drzwi nikt nie odpowiedział, „zajrzał do środka, jednak pokój był pusty”.

Rozdział V – Siepacz
Pewnego razu K., wychodząc z pracy, usłyszał dziwne odgłosy dochodzące z rupieciarni. Gdy tam wszedł, ujrzał dwóch mężczyzn, którzy okazali się być tymi samymi, którzy pilnowali go w dniu aresztowania. Oczekiwali oni na wymierzenie im kary przez trzeciego mężczyznę. Mieli zostać wychłostani za to, że chcieli zabrać ubrania K. Józefowi zrobiło się przykro, gdyż mówiąc sędziemu śledczemu o tym, co zrobili nie chciał, aby spotkała ich taka kara. Dlatego też zaoferował siepaczowi siebie zamiast nich oraz pieniądze, aby tylko nie chłostał strażników. Jednak siepacz nie przystał na propozycję K., gdyż obawiał się, że i na niego K. złoży doniesienie. Zrozpaczony Franciszek próbował zrzucić winę na kolegę, który miał rzekomo namówić go do tego postępku. Siepacz rozpoczął chłostanie Franciszka, a skończył dopiero wtedy, gdy ten stracił przytomność.

Józef wzburzony tym, co zobaczył, wyszedł i udał się w stronę domu. Był pewien, że gdyby Franciszek nie krzyczał, udałoby mu się przekupić siepacza, gdyż należał on do grupy urzędników, których można przekupić. K. pomyślał, że skuteczną metodą przeciwstawienia się korupcji byłoby przekupstwo. Postanowił, że na najbliższym posiedzeniu poruszy kwestię ukarania, jego zdaniem, prawdziwych winnych, czyli wysokich urzędników, którym to należała się kara wymierzona Franciszkowi i Willemowi.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kalendarium twórczości Franza Kafki
2  Proces - cytaty
3  Problem winy w ProcesieKomentarze
artykuł / utwór: Proces - streszczenie


 • Przeczytałem przed chwilą streszczenie i cieszę się, że nie zacząłem czytać tej książki. Beznadzieja total, jakby nie mogli wybrać jakiś ciekawszych lektur..
  Marcyn (cinu320 {at} gmail.com)

 • Powodzenia - Madziu. Kieruje komentarz w stronę autorki pierwszego komentarza. Skoro polski rozszerzony to dla Ciebie kilka pojęć, a pozostały czas to wolisz spędzić na imprezkach, to gratuluje.
  ja (i.ila {at} op.pl)

 • ja zdaje polski rozszerzony mimo że nie jestem na humanie... Chce spróbować swoich sił ;) streszczeia i opracowania dostepne na klp są świetne :) polski nigdy nie stanowił dla mnie problemu. Wystarczy powierzchowna znajomość danej epoki, kilka pojęć... lektury czytam tylko te ciekawsze. Czas wole przeznaczyc na imprezki, spotkania ze znajomymi :D Szkoda marnowac młodego życia na nauke :D
  Madzia ()

 • a ja jestem maturzystką i jestem bardzo zadowolona ze streszczeń na tej stronie. Praktycznie od drugiej klasy mamy narzucone takie tempo, że nie ma szansy wyrobić się ze wszystkim...
  estrella. ()

 • Każdy normalny polonista wie, że na maturze rozszerzonej robi się to, co na podstawie + analiza językowa i funkcjonalizacja środków. Nie trzeba chodzić na korki, wystarczy przysiąść nad środkami językowymi i robić duuuuuużo ćwiczeń maturalnych. A poza tym to ktoś tu jest mega nadgorliwy, a jak wiadomo, nadgorliwość gorsza...:p
  Eddie ()

 • Dorka - to co dla jednych jest proste, dla innych niekoniecznie. Nie ma przedmiotow latwych dla wszystkich. Gdyby tak bylo - mielibysmy samych genialnych ludzi.
  basiullka ()

 • Streszczenie "Procesu" wygląda zadowalająco, dziękuję temu kto je zamieścił. Treść niektórych lektur zakrawa o absurd bądź w pełni zamierzenie jest absurdalna. Nie trzeba szukać daleko... Chociażby "Ferdydurke", streszczany tutaj "Proces", "Szewcy". Tu potrzebna jest również interpretacja, która może przerastać umiejętności utalentowanego ucznia liceum. Czasem dane teksty są pisane w sposób nie w pełni zrozumiały, pewne aspekty mogą zostać źle odczytane, niezrozumiane, czy zwyczajnie pominięte. Tu za przykład może posłużyć naprawdę ciekawy, acz zawiły "Konrad Wallenrod". Po przeczytaniu streszczenia można niejednokrotnie dowiedzieć się więcej niż po skończeniu książki i sporządzaniu notatek. Prócz tego znajomość lektur wbrew pozorom może być przydatna zwłaszcza na maturze podstawowej, na rozszerzonej sprawdza się przede wszystkim umiejętności, choć oczywiście nie polecam zdawać matury bez chociażby ogólnego zarysu wymaganych lektur. Częstokroć w grę wchodzi niechęć do pewnych tytułów, czy autorów. Czytając coś długiego na siłę można się do tego zrazić, niewiele, bądź nic na tym nie zyskując. Czasem naprawdę warto wziąć się za samo opracowanie i streszczenie
  Stefaniusz ()

 • DO KAŚ: musisz mieć bardzo słabą nauczycielkę polskiego skoro potrzebujesz chodzić na dodatkowe zajęcia. Nie jest to trudny przedmiot i spokojnie można zdawać maturę rozszerzoną bez dodatkowych lekcji.
  dorka ()

 • nie wiem czy to taki dobry pomysł aby zarywać noce,żeby przeczytać lekturę,bo dużo z niej to się nie będzie pamiętało!Streszczenia z tej stronki naprawde są świetne!
  Anonim (maturzystka)


Tagi:
Franz Kafka - Proces Kafki - Kafka Proces -